ЊЕТ ЗА ЕРДОГАН

Путин одбива да разговара со турскиот претседател додека Анкара не се извини

Владимир Путин одбива секаков контакт со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поради одбивањето на Анкара да се извини за уривањето на авионот, изјави помошник на рускиот претседател.

Односите меѓу Москва и Анкара се во криза откако во вторникот Турција собори руски воен авион, тврдејќи дека го нарушил нејзиниот воздушен простор летајќи над северна Сирија.

„Гледаме дека Турција едноставно не сака да се извини за инцидентот со авионот“, им изјави помошникот на Путин Јуриј Ушаков на новинарите, одговарајќи на прашањето зошто Путин одбива да разговара со Ердоган.

Ердоган денес изјави дека сака да се сретне со рускиот претседател в понеделник во рамките на самитот за климатските промени во Париз следната недела, за што Путин денес бил информиран.

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе