Москва

Путин: „Од уставот ја исфрливме темпираната бомба на Ленин“

Амандманите во рускиот устав ќе спречат грешки направени за време на поранешниот Советски Сојуз, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ

Тој истакна дека уставната можност за отцепување на поранешните советски републики од СССР била „темпирана бомба“.

Како што наведува Тасс, во интервју за телевизиската станица Русија-1, Путин рече дека во уставот на СССР била вклучена Лениновата теза за право на републиката за отцепување.

„Тоа е временска бомба поставена уште во 1922 година, кога е основан Советскиот Сојуз“, рече Путин, потенцирајќи дека републиките го имале тоа право и според подоцнежните устави на СССР.

„Секако, би требало да избегнуваме вакви работи. Апсолутно сум убеден дека правиме вистинска работа со усвојување амандмани на сегашниот устав - тие ќе ја зајакнат нашата државност и ќе создадат услови за доследен развој на нашата земја во наредните децении“, рече Путин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе