Во Сирија

Путин: Новите напади на Западот ќе доведат до хаос

Рускиот претседател Владимир Путин вчера на својот ирански колега Хасан Рухани му рекол дека понатамошните напади на Западот врз Сирија би можеле да резултираат со хаос во меѓународните односи, објавија руските новински агенции.

Путин и Рухани во телефонски разговор ја коментирале ситуацијата во Сирија откако САД, Франција и Обединетото Кралство ги нападнаа Дамаск и Хомс со проектили.

Двајцата лидери се согласиле дека нападите на западните земји ги намалуваат шансите за постигнување политичко решение во Сирија, според руските агенции.

„Владимир Путин нагласи дека ако се продолжи со такви акции, кои ја прекршуваат повелбата на ООН, ќе дојде до хаос во меѓународните односи“, пишува РИА, осврнувајќи се на соопштението на Кремљ за печатот.

Можевме и требавме, преку соодветните локални власти и во соработка со МНР и Министерството за култура, оваа манифестација да ја направиме меѓународна.

повеќе

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе