Путин: Ни непријателските земји не можат да престанат да користат руски гас

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека „ниту непријателските земји не успеаја да престанат да го користат рускиот гас".

Фото: ЕПА

Руски Газпром денеска објави дека редовно испорачува гас на Европа. Во исто време, на Запад се сè погласни повиците Европа да се ослободи од зависноста од рускиот гас.

Путин додаде дека „има доцнења во плаќањата за гас и нафта“, додавајќи дека руските гасни компании се „одговорни играчи“ на светскиот пазар.

Тој ја обвини Америка дека го продава својот гас по повисоки цени од Русија, додавајќи дека испораките на рускиот гас се „евтини и стабилни“. Тој тврди дека „Европа го дестабилизира енергетскиот пазар со забрани за увоз“, додавајќи дека „Русија треба да го диверзифицира извозот на своите енергенти во Азија“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе