Путин не покани никого – воената парада во Москва годинава без странски гости

На Црвениот плоштад во Москва се одржа воената парада по повод Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна.

Оваа година ниеден странски претставник не присуствуваше на парадата.

Минатата година на воената парада во Москва присуствуваа израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Во 2015 година, на 70-годишнината од крајот на Втората светска војна, на московската парада присуствуваа 27 лидери на странски држави.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе