Осуда од страна на рускиот претседател

Путин: Надворешниот притисок врз Белорусија е без преседан

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди „надворешниот притисок без преседан“ врз Белорусија.

EPA-EFE

„Белорусија се најде во тешка ситуација, во услови на невиден надворешен притисок по претседателските избори“, кажа Путин во видео обраќање до учесниците на руско-белорускиот форум.

Белорусија ја тресат протести од почетокот на август по повторнот избор на претседателот на земјата Александар Лукашенко, кој владее со земјата од 1994 година.

Лукашенко побара помош од Путин и рускиот претседател му вети безбедносна поддршка на Минск, доколку биде потребна, и заем од 1,5 милијарди долари.

Путин оцени и дека односите на Русија е Белорусија се „засновани врз цврсти темели“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе