Путин на воена парада: Русија цврсто ќе ги брани националните интереси (ВИДЕО)

Претседателот Владимир Путин вети дека Русија „цврсто" ќе ги брани националните интереси и го осуди враќањето на „русофобијата" на денот кога земјата ја обележува 76-годишнината од победата во Втората светска војна.

Фото: ЕПА

Неговиот говор пред илјадници војници и ветерани на Црвениот плоштад беше на почетокот на парадата во која на улиците на Москва е претставена руската воена моќ.

„Советскиот народ одржа света заклетва, ја бранеше татковината и ги ослободи земјите од Европа од црната чума“, рече Путин пред насобраната маса.

„Русија доследно го брани меѓународното право. Во исто време, цврсто ќе ги браниме нашите национални интереси за да ја осигураме безбедноста на нашиот народ“, рече Путин.

Рускиот лидер, исто така, го осуди, она што го нарече притаено враќање на поранешни идеологии, кога „паролите за расна и национална супериорност, за антисемитизам и русофобија стануваа сè поцинични“.

Државната агенција РИА Новости објави дека повеќе од 12.000 војници ќе учествуваат на неделната парада во рускиот главен град, како и околу 190 борбени возила, 76 борбени авиони и хеликоптери.

Парадите на Денот на победата, кои станаа годишни настани само по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, исто така се одржаа во неделата во десетици градови ширум земјата.

За време на Путиновите две децении на власт, националниот празник стана сè поважен во демонстрирањето на обновената воена моќ на Русија.

Анкетата за јавното мислење ВТсИОМ оваа недела покажа дека 69 проценти од Русите сметаат дека тоа е најважниот празник на календарот.

Третина од испитаниците изјавиле за ВТсИОМ дека ќе учествуваат во прославата, додека петтина изјавиле дека ќе ја гледаат на телевизија.

Одбележувањето на 76-годишнината од победата во 1945 година доаѓа во време кога тензиите во последните неколку недели со Западот скоро ги достигнаа оние за време на Студената војна.

Русија гледаше како нејзини дипломати се исфрлени од низа европски земји поради шпионски скандали, Соединетите Држави и Европската унија воведоа нови санкции кон Москва во врска со третманот на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и обвинувањата за хакерски и сајбер напади.

Москва ја засили воената активност во странство, интервенирајќи во име на режимот на Башар ал Асад во сириската граѓанска војна. Исто така, се верува дека ги поддржува проруските сепаратисти во источна Украина.

Тензиите во тој конфликт, што изби откако Москва го анектираше Крим во 2014 година, исто така се зголемија во последните неколку недели.

Судирите меѓу владата и сепаратистите се интензивираат од јануари во конфликт кој однесе повеќе од 13.000 животи.

Русија минатиот месец распореди 100.000 војници во близина на украинската граница и на Крим, што е најголема бројка од 2014 година, што многумина го видоа како тест за новиот американски претседател Џо Бајден, по што набрзо најави намалување на тој број.

Претходно оваа недела, американскиот државен секретар Антони Блинкен одлета во Киев во знак за поддршка на Украина против Русија дури и пред очекуваниот самит Путин-Бајден следниот месец.

Во саботата, украинскиот претседател Володимир Зеленски отпатува со европски дипломати во прорускиот одметнат источен регион Луганск за одбележување на крајот на Втората светска војна.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе