Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Путин напишал дека ќе се прошират билатералните односи меѓу Русија и Северна Кореја.

Фото: ЕПА

Рускиот претседател Владимир Путин во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја напиша дека Русија и Северна Кореја ќе ги прошират билатералните односи, објавија денеска државните медиуми на Пјонгјанг.

Во писмото до Ким, Путин рече дека Русија и Северна Кореја „ќе ги прошират сеопфатните и конструктивни билатерални односи преку заеднички напори“.

Путин оценил и дека поблиските врски ќе бидат во интерес на двете земји и дека тие ќе помогнат да се зајакне безбедноста и стабилноста на Корејскиот Полуостров и регионот на североисточна Азија, објави севернокорејската новинска агенција КЦНА.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе