Путин му додели руско државјанство на Едвард Сноуден

Владимир Путин потпиша декрет со кој на Едвард Сноуден му се нуди руско државјанство, со што тој стана еден од 75 странски државјани на кои Русија им понудила државјанство.

Фото: ЕПА

Декретот е објавен на веб-страницата на руската влада.

Свиркачот е познат по објавувањето строго доверливи информации од американската Национална безбедносна агенција во 2013 година, кога бил вработен таму.

Властите со години бараа Сноуден да се врати во Соединетите Држави за да се соочи со судење за обвиненијата за шпионажа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе