Путин му честиташе на кралот Чарлс Трети: Ви посакувам успех и добро здравје

Рускиот претседател Владимир Путин упати честитки до кралот Чарлс Трети, кој официјално беше прогласен за британски крал на традиционалната церемонија на официјализирањето на неговото преземање на престолот по смртта на неговата мајка Елизабета Втора, соопшти Кремљ.

Фото: ЕПА

„Примете ги моите искрени честитки за преземањето на тронот. На вашето височество му посакувам успех, добро здравје и се најдобро“, напиша Путин во телеграмата, се вели во соопштението.

Чарлс Трети беше формално прогласен за крал на Велика Британија од Советот за пристапување, иако тој стана крал автоматски кога неговата мајка кралицата Елизабета Втора почина во четвртокот, но церемонијата на прогласување е клучен уставен и церемонијален чекор со кој се воведува новиот монарх во земјата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе