Во Москва

Путин ќе ги посети војниците ранети во Украина

Ова е прва јавно објавена посета на Путин на војници ранети во Украина.

Фото: ЕПА

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги посети војниците ранети во Украина во воената болница во Москва, соопшти Кремљ.

Посетата ќе ја одбележи првата официјално пријавена посета на Путин со војници ранети во тримесечната воена кампања, во која се верува дека се убиени илјадници руски војници, вели Москва тајмс.

Путин „постојано се занимава“ со темата за ранетите војници и ги посетувал „многупати досега“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во март беше снимен како ги посетува повредените украински војници.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе