„Цврсти, сигурни и долгорочни гаранции за сопствената безбедност“

Путин: Ќе бараме гаранции од Западот дека нема да има понатамошно ширење на НАТО на исток

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави денес дека Москва ќе бара гаранции од Западот дека нема да има понатамошно ширење на НАТО на исток ниту разместување на оружје на воениот пакт во близина на руските граници.

EPA-EFE

Путин во Кремљ, при примањето на акредитациите на странските амбасадори, кажа дека Русија ќе бара „цврсти, сигурни и долгорочни гаранции за сопствената безбедност“.

„Во дијалогот со САД и нивните сојузници ќе инсистираме на изработка на конкретни договори кои би исклучиле какво било движење на НАТО на исток и разместување на оружени системи кои ни се закануваат од непосредна близина на руската територија“, кажа рускиот лидер.

Путиновата изјава доаѓа во време на тврдења на Киев и Западот за наводен план на Москва да изврши инвазија во Украина.

Руските власти возвраќаат на таквите тврдења со изразување загриженост поради јакнењето на силите на украинската војска во близина на истокот на Украина кој е под контрола на проруските бунтовници.

Путин вчера остро го предупреди НАТО да не распоредува војници и оружје во Украина, кажувајќи дека тоа е „црвената линија“ за Москва и дека ќе предизвика „силен одговор“.

Претходно министрите за надворешни работи на членките на НАТО ја предупредија Русија дека секој обид за дестабилизација на Украина би бил скапа грешка.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе