Сочи

Путин ја пречека Меркел со букет цвеќе (ФОТО)

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Сочи, ја пречекаа рускиот премиер Дмитриј Медведев и претседателот Владимир Путин кој и подари цвеќе.

Путин ја пречека Меркел на влезот во резиденцијата во Сочи и ѝ подари букет со рози, перуники и други цвеќиња во пастелни бои, пренесе Тасс. Фотографијата е објавена од телевизискиот канал Русија24.

Путин и Медведев, ја пречекаа германската делегација во резиденцијата во Сочи и накратко поразговараа со канцеларката Меркел на руски јазик.

Канцеларката му го честиташе формирањето на новиот кабинет на Медведев, додека тој одговори дека се радува на новата соработка со германската влада.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе