Путин им се закани на Макрон и Шолц: Испораката на оружје за Украина е опасна

Рускиот претседател Владимир Путин во денешниот телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц им рекол дека испораката на оружје за Украина е опасна, предупредувајќи „на ризиците од дополнително дестабилизирање на ситуацијата и влошување на хуманитарната криза", соопшти Кремљ.

EPA-EFE/SERGEY GUNEEV

Путин, исто така, рече дека е подготвен да бара начини за испорака на житарките заглавени во украинските пристаништа.

„Русија е подготвена да помогне во изнаоѓањето опции за непречен извоз на житарките, вклучително и извозот на украинското жито од црноморските пристаништа“, соопшти Кремљ.

„Зголемувањето на понудата на руски ѓубрива и земјоделски производи исто така ќе помогне да се намалат тензиите на глобалниот пазар на храна, што секако ќе бара укинување на релевантните санкции“.

„Посебно внимание беше посветено на преговорите меѓу Украина и Русија кои се замрзнати по вина на Киев. Претседателот Владимир Путин ја потврди отвореноста на руската страна за продолжување на дијалогот“, соопшти Кремљ.

 

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/SERGEY GUNEEV

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе