Путин и саудискиот престолонаследник разговараа за нафтата

Рускиот претседател Владимир Путин и престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман во телефонски разговор во четвртокот разговарале за пазарот на нафта, соопшти Кремљ.

Повикот доаѓа помалку од една недела по средбата на де факто владетелот на Саудиска Арабија со американскиот претседател Џо Бајден.

Путин и принцот Мохамед разговараа „детално за ситуацијата на меѓународниот пазар на нафта. Тие ја истакнаа важноста од зајакнување на соработката во ОПЕК +“, се вели во соопштението на Кремљ.

Нафтениот картел ОПЕК, предводен од Саудиска Арабија, веќе неколку години соработува со голем број други земји извознички на нафта, вклучително и Русија, за подобра контрола на пазарот на нафта.

Групата, наречена ОПЕК +, воведе намалување на производството за време на пандемијата на коронавирусот, што му помогна на пазарот на нафта да се опорави од падот на цените под нулата.

Земјите од ОПЕК + постепено ги спроведуваа тие намалувања, но укинувањето на мерките против ковид во повеќето земји забележа враќање на побарувачката.

Со оглед на тоа што руската воена операција во Украина, исто така, предизвика грижи за снабдувањето, цената на нафтата скокна накратко над 120 долари за барел оваа година.

Во соопштението на Кремљ се вели дека Путин и принцот Мохамед со задоволство забележале дека соработката на членките на ОПЕК + овозможила „да се одржи потребната рамнотежа и стабилност на глобалниот енергетски пазар“.

Повикот доаѓа во време на нестабилност на светските енергетски пазари, додека трговците се загрижени за снабдувањето и за тоа дека глобалната рецесија ќе ја уништи побарувачката.

Меѓународната агенција за енергетика минатата недела предупреди дека понудата на нафта следната година можеби нема да биде во чекор со побарувачката.

Според Кремљ, Путин разговарал и за самитот претходно оваа недела во Техеран на кој се собраа иранскиот, рускиот и турскиот лидер - три земји што беа вклучени во сирискиот конфликт што избувна во 2011 година.

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе