Зад затворени врати

Путин и Бајден разговараа телефонски за Украина

Претседателот на Русија Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден разговараа синоќа 50 минути, соопштија американските власти.

EPA-EFE

Претставник на Белата куќа претходно соопшти дека двајцата лидери го почнале разговорот денес во 15:35 по вашингтонско време односно синоќа во 23:35 по московско време.

Белата куќа додаде дека Бајден во моментов се наоѓа во својата куќа во Вилмингтон, Делавер. Телефонскиот повик се одвивал зад затворени врати.

Претседателите на САД и Русија разговарале за зголемените тензии поради трупањето на руските трупи во близина на Украина и кризата која дополнително се вжешти во последните денови по лансирањето на руските хиперсонични ракети.

Вториот разговор на двајцата претседатели овој месец е одржан на барање на Путин, пред закажаните разговори меѓу високи американски и руски претставници закажан за 10 јануари во Женева.

Таму ќе се разговара за договорите за контрола на нуклеарното вооружување и ситуацијата на руско-украинската граница каде Западот ја обвинува Москва дека трупа војска и се спрема за можен напад.

Русија јасно даде до знаење дека сака писмена обврска дека на Украина никогаш нема да ѝ биде дозволено да влезе во НАТО и дека воена опрема на Алијансата нема да биде разместена во поранешните советски републики.

Белата куќа пред разговорот соопшти дека Бајден ќе му каже на Путин дека дипломатскиот пат останува отворен дури и во ситуација на трупање руски сили на границата со Украина, дека преговорите мора да бидат водени „во контекст на деескалација, а не ескалација“, за да „дојде до вистински напредок во разговорите“.

Путин и Бајден на 7 декември разговараа преку видео-линк а разговорот траеше два часа и пет минути.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе