Од Студената војна

Путин го укина договорот за нуклеарно разоружување со САД

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се укинува Договорот ИНФ од времето на Студената војна. Путин во февруари најави дека ќе ја повлече Русија од договорот.

Владимир Путин потпиша федерален закон за укинување на Договорот за нуклеарните ракети со краток и среден дострел (ИНФ).

Документот е објавен на веб-сајтот на руската влада.

Договорот за елиминирање на ракетите со среден (1.000-5.500) и краток дострел (500-1.000) е склопен во 1987 меѓу САД и Советскиот Сојуз.

Соединетите Држави најавија дека ќе се повлечат од договорот на 2 август, како причина наведувајќи дека Русија развива ракети што го прекршуваат договорот.

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе