Откако слета во Белград

Путин го прегрна Дачиќ, а на другите им подаде рака (ФОТО)

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Белград на еднодневна посета, а српското политичко раководство го поздрави на аеродромот.

По слетувањето на аеродромот „Никола Тесла“, рускиот претседател се ракуваше со српскиот претседател Александар Вучиќ, со српската премиерка Ана Брнабиќ и со присутните министри, додека срдечно го прегрна српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. 

Српскиот претседател Вучиќ потоа приреди свечен пречек за рускиот претседател пред Палатата Србија. Вучиќ и Путин потоа отидоа на состанок во потесен формат, пренесе Б92.

Тие прво разговараа во четири очи, а потоа им се придружија и неколку министри.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе