Москва

Путин: Го игнорирам Порошенко

Рускиот претседател Владимир Путин потврди дека ги игнорира повиците од украинскиот лидер Петар Порошенко.

Порошенко рече дека се обидел да го контактира Путин преку телефон за време на кризата меѓу двете земји, но откри дека Путин ги игнорира неговите повици.

Путин потврди дека ги одбивал повиците на Порошенко, кого го обвини за разгорување на најновата криза со цел да постигне политички поени.

Путин на руските новински агенции денес им кажа дека не станува збор за тоа дека не сака да разговара со Порошенко, туку дека не сака да учествува во неговата предизборна кампања.

„Не се работи за тоа дека избегнувам разговор или дека не сакам да разговарам со Пјотр Алексеевич (Порошенко), не е тоа“, рече Путин. „Се работи за тоа дека не сакам да учествувам во неговата предизборна кампања“, истакна рускиот претседател, пренесе Тасс.

Според Путин, Порошенко е добар да создаде кризи и да исценира провокации за кои веднаш ја обвинува Русија, а во исто време „веднаш сака да им покаже на сите дека може успешно да ги реши настанатите проблеми“.

„Тоа е едноставен трик, а јас не сакам да бидам дел од овие трикови и нема да учествувам во нив“, додаде рускиот лидер.

Што е потребно младите велешки занаетчии да не станат самоубиствени гемиџии, туку да ги тераат своите замисли напред.

повеќе

Брзата храна и газираните пијалоци се водечки причинители на прекумерна телесна тежина, која пак значително го намалува нашиот животен век и квалитет на живот.

повеќе

Процесот на проверка не треба да почне од правосудниот систем, туку од извршните претставници и членовите на парламентот, и тоа не само оние кои се на власт денес, туку и оние кои со години ја водеа земјата.

повеќе