Путин, Ердоган и Раиси следната недела во Техеран

Во екот на конфликтот во Украина, на дневен ред на средбата ќе бидат Сирија и билатерални прашања.

Фото: ЕПА

Претседателите на Русија, Турција и Иран, Владимир Путин, Реџеп Таип Ердоган и Ебрахим Раиси, ќе се сретнат следната недела во Техеран, соопшти денеска Кремљ.

Во екот на конфликтот во Украина, на дневен ред на средбата ќе бидат Сирија и билатерални прашања.

„Патувањето на претседателот (Путин) во Иран на 19 јули е во подготовки“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој изјави дека состанокот за Сирија ќе се одржи со Раиси и Ердоган, како и дека Путин ќе има билатерални разговори со турскиот претседател.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе