Путин е загрижен поради јакнењето на ИСИС во Авганистан

Рускиот претседател Владимир Путин изрази загриженост поради амбициите и силата на џихадистичката група Исламска држава (ИСИС) во Авганистан, неколку дена пред дипломатските состаноци во Москва, особено со талибанците, за состојбата во земјата.

EPA-EFE

Во Русија на 20 октомври ќе пристигне делегација на новата влада во Кабул, а ден претходно ќе се обиде да постигне заеднички став за авганистанското прашање со Кина, Пакистан и Соединетите Американски Држави.

Путин кажа дека „многу екстремистички и терористички“ групи се активни на северот на Авганистан, вклучувајќи ги Исламска држава, Ал каеда и Исламистичкото движење на Узбекистан.

„Според нашите информации има 2.000 борци на Исламска држава. Нивните шефови подготвуваат планови за ширење на влијанието во земјите од централна Азија и руските региони, разгорување на етнички и верски судири и ширење верска омраза“, кажа Путин на виртуелниот самит на земјите од Заедницата на независни држави (ЗНД), организацијата на поранешните советски земји.

Исламска држава – Корасан (ИСИС-К), најрадикалната авганистанска оружена екстремистичка група, ја презема одговорноста за низа напади чија цел е да го дестабилизираат емиратот кој го прогласија талибанците.

Путин неделава кажа дека закоравени џихадисти пристигнуваат од Сирија и Ирак, а потоа руското министерство за надворешни работи ја доведе во прашање способноста на талибанците да ги победат тие оружени групи.

Москва ги смета талибанците за екстремистичка организација, но со години одржува односи со нив.

Поранешен СССР го окупираше Авганистан 10 години, до повлекувањето во 1989 година, по години крвава војна.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе