Путин: Додека сум јас на власт, нема да има истополови бракови

Рускиот претседател Владимир Путин порача денес дека Русија нема да ги легализира истополовите бракови сѐ додека е тој на власт.

„Додека јас сум претседател, тоа нема да се случи“, кажа тој на состанок на кој се расправало за потенцијалните измени на уставот, јавуваат руските медиуми.

Јавното промовирање хомосексуалност е кривично дело во Русија според законот кој Путин го потпиша во 2013 година.

67-годишниот Путин како претседател и премиер е на власт веќе две децении, а актуелниот мандат му истекува во 2024 година. тој е најдолговечниот руски или советски лидер од Јосиф Сталин.

Некои од амандманите на рускиот устав кои се разгледуваат би му овозможиле да ја задржи власта и по истекот на актуелниот мандат, како премиер со проширени овластувања, доживотен сенатор или лидер на советодавниот Државен совет.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе