Москва

Путин до Вашингтон: Ќе развиеме нови нуклеарни проектили ако вие ги развиете

Претседателот Владимир Путин денес предупреди дека Русија ќе биде принудена да започне со развој на нуклеарни ракети со краток и среден дострел, доколку САД започнат со тоа, по напуштањето на историскиот договор за контрола на нуклеарното оружје, пренесе Ројтерс.

Соединетите Американски Држави во петокот официјално го напуштија Договорот за нуклеарните сили со краток и среден дострел (ИНФ) со Русија, откако одредија дека Москва го крши договорот, обвинение кое Кремљ го негира.

Путин во понеделникот ги обвини Соединетите Американски Држави поради напуштањето на договорот, но нагласи дека е неопходно Москва и Вашингтон да продолжат со разговорите за контрола на оружјето за да се спречи, како што рече, избувнувањето на „непречена“ трка за вооружување.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе