Му испрати телеграма на турскиот колега

Путин до Ердоган: Примете најдлабоко сочувство за човечките жртви и големото разурнување

Рускиот претседател Владимир Путин му испрати телеграма на турскиот колега Реџеп Таип Ердоган изразувајќи сочувство поради жртвите на разорниот земјотрес во провинцијата Измир.

EPA-EFE

Како што пренесе руската агенција ТАСС, телеграмата е објавена на сајтот на Кремљ.

„Примете најдлабоко соучувство поради човечките жртви и големото разурнување предизвикани од силниот земјотрес во провинцијата Измир. Ве молиме да им пренесете зборови на сочувство и поддршка на семејствата и пријателите на загинатите како и желби за што поскоро оздравување на сите погодени во оваа катастрофа“, наведе Путин во телеграмата.

Најмалку 17 лица загинаа, а над 700 се повредени во земјотресот кој денес ги погоди Турција и Грција.

Во Измир, третиот по големина турски град загинаа 15 лица, а над 500 се повредени, соопшти министерството за внатрешни работи на Турција.

На грчкиот остров Самос загинаа двајца тинејџери кога врз нив паднал ѕид од зграда која се урнала.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе