Путин денеска се среќава со Ердоган во Сочи

Рускиот претседател Путин планира денеска да го прими турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Фото: ЕПА

Според соопштението на Кремљ во вторникот, тие треба да одржат разговори во Сочи, на Црно Море.

За Путин, ова е прва лична средба со шеф на држава откако пред две недели се повлече во самоизолација поради случаи на коронавирус околу него.

68-годишниот лидер ќе продолжи да одржува состаноци преку видеоврска, изјави неговиот портпарол Дмитриј Песков. Ова е само мерка на претпазливост.

Според Кремљ, Путин не сака да разговара со Ердоган само за руско-турските односи, туку и за ситуацијата во Авганистан и Сирија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе