Путин: Американската вежба во Црното Море е провокација

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја нарече „провокација“ воената вежба на Вашингтон и НАТО во Црното Море, во телефонскиот разговор со францускиот колега Емануел Макрон, објави Кремљ.

EPA-EFE

Путин во разговорот „го свртел вниманието на провокативната природа на големата вежба која Соединетите Американски Држави и некои нивни сојузници ја спроведуваат во Црното Море и која ги зголемува тензиите меѓу Русија и НАТО“, се истакнува во соопштението на Кремљ.

Рускиот претседател мисли на повеќето американски воени бродови во Црното море кои учествуваат во воена вежба која Москва минатата недела кажа дека ја следи, а Путин ја нарече „сериозна провокација“.

Макрон во телефонскиот разговор со Путин ја изразил својата „силна загриженост“ и „спремност за одбрана“ на територијалниот интегритет на Украина, соопшти кабинетот на францускиот претседател.

Путин, пак, го обвини Киев дека води „деструктивна политика“, спомнувајќи ја неговата „неодамнешна употреба на беспилотни летала во зоната на конфликтот“ на истокот на Украина, соопшти Кремљ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе