Пукање во трговски центар во Висконсин, неколку лица повредени (ВИДЕО)

Пукањето се случило во трговскиот центар „Мејфар“ во градот Воватосa, во близина на Милвоки, пренесува Си-ен-ен.

Неколку лица се ранети во нападот, рече градоначалникот на Ваватоса, Денис Мекбрајд.

Тој рече дека ранетите се пренесени во болница и дека засега се чини дека не претрпеле повреди опасни по живот.

Мекбрајд наведува дека напаѓачот е во бегство и дека 75 полицајци се распоредени на местото на пукањето.

Подетални информации за инцидентот ќе бидат објавени подоцна, додаде тој.

Снимките од местото на настанот покажуваат дека голем број полицајци влегуваат во трговскиот центар, како и најмалку пет лица што се изнесуваат на носилки.

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе