Пукање во трговски центар во Висконсин, неколку лица повредени (ВИДЕО)

Пукањето се случило во трговскиот центар „Мејфар“ во градот Воватосa, во близина на Милвоки, пренесува Си-ен-ен.

Неколку лица се ранети во нападот, рече градоначалникот на Ваватоса, Денис Мекбрајд.

Тој рече дека ранетите се пренесени во болница и дека засега се чини дека не претрпеле повреди опасни по живот.

Мекбрајд наведува дека напаѓачот е во бегство и дека 75 полицајци се распоредени на местото на пукањето.

Подетални информации за инцидентот ќе бидат објавени подоцна, додаде тој.

Снимките од местото на настанот покажуваат дека голем број полицајци влегуваат во трговскиот центар, како и најмалку пет лица што се изнесуваат на носилки.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе