Првпат во историјата на Израел ниеден кандидат не успеа да формира влада

За првпат во историјата на Израел претседателот на земјата Рувен Ривлин изјави дека ниту еден кандидат не успеа да формира влада.

Ривлин денес го информираше израелскиот парламент дека ни премиерот Бенјамин Нетанјаху, но неговиот главен предизвикувач, поранешниот началник на генералштабот Бени Ганц, не ја исполниле задачата да формираат коалициска влада во времето што им беше дадено.

Нетанјаху или Ганц хипотетички имаат уште време да претстават мнозинство во парламентот, но имајќи ги предвид досегашните неуспешни напори и долготрајните застои во формирањето мнозинство, сѐ поверојатно е дека Израел повторно, трет пат во рок од една година, ќе излезе на избори, пишува Асошиејтед прес.

До распишувањето нови избори остануваат уште три недели.

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе