Коронавирус

Прва во Европа, Шпанија надмина 500.000 заразени

Шпанија соопшти дека во таа земја, од почетокот на епидемијата на коронавирусот, инфекцијата е потврдена кај повеќе од 500.000 луѓе.

Фото: ЕПА

Властите вчера објавија дека во претходните три дена инфекцијата е потврдена кај уште 26.560 лица, што е во просек 8.800 на ден, со што бројот на позитивните тестови се зголеми на 525.549.

Наглиот скок на бројот на новоинфицираните следуваше веднаш по почетокот на учебната година.

Повеќето новозаразени имаат нови симптоми, а болниците сè уште не се преоптоварени.

Досега 29.516 луѓе починаа како резултат на инфекцијата со коронавирус во Шпанија.

Многумина веруваат дека вистинскиот број на смртните случаи е значително поголем, поради недоволното тестирање во март и април.

Шпанија е на 9-то место во светот според бројот на потврдените случаи на зараза.

На прво место се САД со околу 6,5 милиони позитивни тестови, Индија и Бразил имаат повеќе од четири милиони, а Русија повеќе од еден милион.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе