Прв телефонски разговор на Путин и Бајден

Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден денеска го одржаа својот прв телефонски повик, разговарајќи за опциите за продолжување на новиот договор СТАРТ, соработката во борбата против ковид-19 и нормализацијата на билатералните односи.

Фото: ЕПА

Разговорот бил фокусиран на некои од кризните точки во руско-американските односи, вклучувајќи го и обновувањето на дијалогот за неширење на нуклеарното оружје. Москва и Вашингтон претходно разменија дипломатски белешки за продолжување на Договорот за намалување на новите стратешки оружја (познат како Нов СТАРТ), откриваат резимеата на повикот објавени на веб-страниците на Белата куќа и на Кремљ. Претседателите го изразиле своето задоволство од постигнатиот напредок.

Новиот СТАРТ, кој ги обврзува Русија и САД да го намалат бројот на стратешките нуклеарни ракетни лансери за половина, истекува во февруари. Администрацијата на Трамп не беше спремна да го пролонгира договорот без никакви предуслови - став што се чини дека е сменет во времето на Бајден.

Во следните денови, Русија и САД се очекува да ги завршат сите процедури потребни за да се осигури дека договорот ќе остане во сила.

Путин му порачал на Бајден дека нормализацијата на врските меѓу Москва и Вашингтон ќе биде од корист не само на двете нации, туку и на целата меѓународна заедница, имајќи ја предвид улогата на Русија и САД во одржувањето на стабилноста и безбедноста низ целиот свет.

Путин му честитал на Бајден за преземањето на новата улога во Белата куќа.

Другите билатерални прашања за кои дискутирале Путин и Бајден се можноста за заеднички напори за борба против пандемијата на коронавирусот, како и трговско-економската соработка.

Претседателите, исто така, се осврнале на можноста за одржување на иранскиот нуклеарен договор, за решавање на конфликтот во источна Украина и за иницијативата на Русија за организирање самит на постојаните членки на Советот за безбедност на ООН.

Путин и Бајден се согласиле да одржуваат комуникација.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе