Прв случај на коронавирусот во Африка, заразено е лице во Египет

Египетското министерство за здравство објави денес дека го забележало првиот случај на зараза со коронавирусот на африканскиот континент.

Заразеното лице не е Египќанец, наведе во соопштението портпаролот на министерството Калеф Мегахед, кој не го прецизираше ни државјанството ни полот на заболеното лице.

Светската здравствена организација (СЗО) е информаирана, а пациентот, кој нема никакви симптоми, е префрлен во болница во карантин, наведе министерството.

„Министерството презема превентивни мерки и го надзира развојот на случајот“, наведе Мегахед.

Тоа е првиот случај забележан во некоја земја на африканскиот континент, кој има цврсти трговски врски со Кина.

Египет на почетокот на февруари до крајот на месецот ги прекина летовите на националната воздухопловна комапнија кон Кина.

Околу 3.000 Египќани во февруари беа евакуирани од Вухан, жариштето на епидемијата, и сместени во 14-дневен карантин.

Бројот на умрените од коронавирусот денес се приближи до 1.400. Досега само Јапонија и Филипини имаа по еден смртен случај на својата територија покрај Кина.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе