Провинцијата Хубеи ги укинува ограничувањата во движењето

Во кинескиот град Вухан, каде започна епидемијата ковид-19, ограничувањата за движење ќе бидат укинати на 8 април, по повеќе од два месеци изолација.

Во остатокот од покраината Хубеи, каде се наоѓа Вухан, мерките за изолација ќе бидат укинати од утре, 25 март, соопштија властите, пренесе Франс прес.

Само жителите кои сметаат дека се здрави во почеток ќе можат слободно да се движат. Луѓето кои се здрави ќе можат да ја напуштат провинцијата Хубеи од вечерва на полноќ, а Вухан од 8 април.

Кина забрани влез и излез од Вухан на 23 јануари и ја прошири изолацијата во поголемиот дел од покраината во наредните денови.

Драстичните мерки беа воведени кога новиот коронавирус започна да се шири во остатокот на Кина и надвор од земјата за време на лунарните новогодишни празници, кога многу Кинези патуваат. Во покраината Хубеи скоро да нема новозаразени во повеќе од една недела.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе