Протурските сили во Сирија убија курдска политичарка и девет цивили: ја извлекле од автомобил и ја погубиле

Сириските протурски милитанти погубиле најмалку девет цивили вклучувајќи ја и претседателката на курдската политичка партија Хеврин Кхалаф.

„Девет цивили се погубени во различно време јужно од градот Тал Абџад“, објави Сириската опсерваторија за човекови права.

Меѓу жртвите се и претседателката на политичката партија „Идна Сирија“ Хеврин Кхалаф и нејзиниот возач, пренесува Гардијан.

„Хеврин Кхалаф била извлечена од нејзиниот автомобил за време на напад и ја погубиле платеници кои ги поддржува Турција. И на нејзиниот возач му се случило истото“, се вели во соопштение на Сириските демократски сили.

Мутлу Цивироглу, експерт за курдската политика, кажа дека нејзината смрт е голема загуба. Таа имала 35 години.

„Таа имаше талент за дипломатија. Секогаш учествуваше на состаноците со американските, француските и другите делегации“, кажа Цивироглу.

Турција и нејзините сириски помагачи почнаа офанзива во средата за од границата со Турција да ги одалечат силите на сириските Курди.

Сојузничките борци се поранешните сириски бунтовници кои порано се бореа против силите на претседателот Башар ал Асад.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе