Противпожарен авион се урна на Закинтос, пилотот е полесно повреден (ВИДЕО)

Противпожарен авион се урна денес при принудно слетување на грчкиот остров Закинтос додека летал кон локација каде што горел помал пожар.

Илустрација: ЕПА

Пилотот се здоби со полесни повреди, а други пожарникари му помогнале, објави новинската агенција АНА.

Причината за падот на авионот е непозната, пренесува АП.

Грција веќе шест дена се бори со пожари, а најголемиот фронт е на островот Евија, каде илјадници луѓе се евакуирани со траекти.

„Пред нас е уште една тешка вечер, уште една тешка ноќ“, рече заменик -министерот за цивилна заштита Никос Хардалијас.

„На Евија имаме пожар на два големи фронта, еден на север и еден на југ“, рече Хардалијас, додавајќи дека силните ветрови го туркаат пожарот од северниот фронт кон селата на плажите.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе