Противпожарен авион се урна на Закинтос, пилотот е полесно повреден (ВИДЕО)

Противпожарен авион се урна денес при принудно слетување на грчкиот остров Закинтос додека летал кон локација каде што горел помал пожар.

Илустрација: ЕПА

Пилотот се здоби со полесни повреди, а други пожарникари му помогнале, објави новинската агенција АНА.

Причината за падот на авионот е непозната, пренесува АП.

Грција веќе шест дена се бори со пожари, а најголемиот фронт е на островот Евија, каде илјадници луѓе се евакуирани со траекти.

„Пред нас е уште една тешка вечер, уште една тешка ноќ“, рече заменик -министерот за цивилна заштита Никос Хардалијас.

„На Евија имаме пожар на два големи фронта, еден на север и еден на југ“, рече Хардалијас, додавајќи дека силните ветрови го туркаат пожарот од северниот фронт кон селата на плажите.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе