Протести во Тунис: Илјадници излегоа на улиците против претседателот

Неколку илјади Тунижани протестираа денеска против претседателот Каис Саид.

Фото: ЕПА

Граѓаните бараат тој повторно да го воспостави демократскиот поредок и да ја отфрли неговата одлука независната изборна комисија да ја замени со таа што ја формираше.

„Луѓето сакаат демократија, а Саид ја доведе земјата до глад“, беа дел од паролите на демонстрантите кои се собраа во централниот дел на Тунис, една недела откако мала група луѓе одржа митинг за поддршка на претседателот, објави Ројтерс.

Саид се етаблирал на владеење на еден човек откако минатото лето ја освои извршната власт, го распушти парламентот, независно усвои прописи и рече дека ќе го промени демократскиот устав на референдум, според Ројтерс.

Тој негира дека извршил воен удар за кој опозицијата го обвинува, велејќи дека неговата интервенција била неопходна за да се спаси Тунис од долгогодишна политичка парализа и економска стагнација, сето тоа поради „корумпираната елита која ја презеде контролата врз владата и работеше само во свој интерес.”

„Нашиот мирен отпор ќе продолжи на улиците додека не ја вратиме слободата и демократијата“, рече еден од демонстрантите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе