Лондон

Демонстрантите за климатски промени повторно протестираа во Лондон, над 710 уапсени (ФОТО)

Лондонската полиција соопшти дека повеќе од 710 лица се уапсени, а 28 се обвинети откако оваа недела започнаа протестите за климатски промени во британскиот главен град.

Бунтот против истребување започна во понеделникот и на моменти парализираше делови од Лондон со мирни демонстрации на мостот Ватерлo, Оксфордскиот циркус и други клучни знаменитости.

Демонстрантите денес повторно излегоа на улиците барајќи од британската влада да ja стави борбата против климатските промени за свој главен приоритет.

Лондонската полиција наместо масовно да демонстрира сила отстранувајќи ги демонстрантите таа зазема претпазлив пристап со што вели дека го почитува правото на мирни протести.

Во петокот, познатата актерка Ема Томпсон им се приклучи на активистите кај Оксфордскиот циркус, во срцето на една од најпопуларните шопинг области во главниот град, за да чита поезија со пофалби за убавините на Земјата.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе