Сирија

Проиранска милиција се одмазди за американското бомбардирање, гранатирана американска база (ВИДЕО)

Проиранска милиција нападна денес попладне со гранати американска база во близина на нафтеното поле Ал Омар крај Деир ез Зор, во источна Сирија.

EPA-EFE

Засега нема информации за загинати, повредени или предизвикана материјална штета.

На социјалните мрежи се тврди дека станува збор за одмазда за утринското бомбардирање на бази на проиранските милиции на границата меѓу Сирија и Ирак.

Очевидци на гранатирањето изјавиле дека од американската база се крева чад, соопшти сириската Опсерваторија за човекови права.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе