Продолжува француско-грчкиот договор за купување воени бродови

Договорот за грчко купување на три фрегати од Франција е на сила и неговата имплементација продолжува, изјави извор од грчкото министерство за одбрана, по информациите за конкурентна понуда од Вашингтон.

Илустрација: ЕПА

„Грчко-францускиот договор е на сила и ќе продолжи. Договорот е постигнат на највисоко можно ниво, како што најави и самиот грчки премиер“, изјави грчки извор за АФП, потврдувајќи ја информацијата од француското министерство за одбрана.

Во согласност со француско-грчкиот договор во вредност околу 3 милијарди евра, најавен со голема помпа на 28 септември во Париз, три одбранбени и интервентни фрегати (кои за потребите за извоз се наречени Белхара) ќе ги градат Навал груп во Лориен, Франција и во 2025 и 2026 година ќе бидат доставени до грчката морнарица. Со договорот е опфатена и можна изградба на четврта фрегата.

„Откако сме во преговори со Грците, американската понуда повеќе не е на маса. Со Грците потпишавме и договор. Тој беше парафиран пред неколку дена“, потврди за АФП француското министерство за одбрана. Американскиот Стејт департмент вчера објави дека е одобрена потенцијална продажба на американски повеќенаменски воени бродови на Атина.

Американската агенција за одбранбено-безбедносна соработка соопшти дека одобрила продажба на четири повеќенаменски воени бродови од компанијата Локхид Мартин, договор вреден 6,9 милијарди долари, само 10 недели откако Атина потпиша меморандум за разбирање со Париз за сличен договор за француски воени бродови. Ова е објавено помалку од три месеци откако Франција остана без профитабилниот договор за продажба на подморници на Австралија.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе