Привремената влада на Боливија го обвини Моралес за тероризам и бунт

Привремената влада на Боливија го обвини поранешниот боливиски претседател Ево Моралес за тероризам и бунт.

Вршителот на должноста министер за надворешни работи Артуро Муриљо изјави дека обвинувањата се базираат на видео-снимка на која, наводно, се слуша Моралес како ги координира блокадите за време на уличните протести во Боливија.

Тој истакна дека боливиската влада бара максимална казна за Моралес, која би била меѓу 15 и 20 години затвор.

Моралес претходно кажа дека снимката е „монтажа“, потсетува Асошиејтед прес.

Во Боливија изби политичка криза откако Моралес победи на спорните избори на 20 октомври.

Моралес поднесе оставка на 10 ноември и доби азил во Мексико.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе