Приштина повторно им нуди на Американците да воспостават постојана воена база на Косово

Косовскиот министер за одбрана Арменд Мехај повторно им понуди на САД да воспостават постојана воена база на Косово.

EPA-EFE

Мехај, кој престојува во Соединетите Американски Држави, се сретнал во Пентагон со заменичката на помошникот министер за одбрана Лаура Купер, пренесува приштинска Газета експрес.

„Мехај повторно им понуди на САД да воспостават постојана воена база на Косово, за истовремено да придонесат на зголемувањето на безбедноста и стабилноста на регионално ниво“, соопшти косовското министерство за одбрана.

Мехај и Купер се договориле да го зголемат учеството во заедничките мисии и вежби на американската војска и косовските безбедносни сили.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе