Приштина повторно им нуди на Американците да воспостават постојана воена база на Косово

Косовскиот министер за одбрана Арменд Мехај повторно им понуди на САД да воспостават постојана воена база на Косово.

EPA-EFE

Мехај, кој престојува во Соединетите Американски Држави, се сретнал во Пентагон со заменичката на помошникот министер за одбрана Лаура Купер, пренесува приштинска Газета експрес.

„Мехај повторно им понуди на САД да воспостават постојана воена база на Косово, за истовремено да придонесат на зголемувањето на безбедноста и стабилноста на регионално ниво“, соопшти косовското министерство за одбрана.

Мехај и Купер се договориле да го зголемат учеството во заедничките мисии и вежби на американската војска и косовските безбедносни сили.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе