Хаарец

Приштина може да ја повлече одлуката за амбасада во Ерусалим под притисок на Турција

Косово би можело да ја повлече спорната одлука за отворање амбасада во Ерусалим по притисокот од Турција, јавува израелскиот весник Хаарец.

EPA-EFE

Како што наведува весникот, идниот премиер Аљбин Курти се нашол во тешка ситуација пред преземањето на функцијата, особено по средбата со турскиот амбасадор во Приштина, кога изјави дека одлуката за тоа каде ќе биде амбасадата ќе биде донесена откако ќе се прегледа документацијата на владата во заминување.

Косово на 1 февруари воспостави дипломатски односи со Израел и реши да ја отвори амбасадата во Ерусалим, со што би станала првата држава со мнозинско муслиманско население која го направила тоа.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди претходно Приштина дека таквиот потег би можел да им наштети на идните односи на Анкара и Приштина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе