Претставници на Русија и САД ќе се сретнат во Истанбул

Претставници на Русија и Соединетите Американски Држави ќе се сретнат во Истанбул, јави руската државна новинска агенција ТАСС.

Во извештајот се вели дека двете страни ќе разговараат за низа „тешки прашања“ вклучувајќи ги визите, нивото на персонал во амбасадите, работата на институциите и агенциите на двете страни во странство и други сè уште неодредени прашања, пренесува Ројтерс.

Соединетите Држави ќе испратат нова воена помош од 275 милиони долари за Украина, вклучително и големи количества муниција и високотехнолошки системи, изјавиле за Асошиејтед прес американски претставници што сакаа да останат анонимни, објави денеска Киев индипендент.
 
Официјалните лица рекле дека најновиот пакет помош вклучувал 80.000 куршуми муниција со хаубица и непознато количество муниција за ракетниот систем со голема мобилност, познат како ХИМАРС.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе