Претседателот на ОАЕ Мохамед бин Заед ќе се сретне со Путин

Претседателот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Заед Ал-Нахјан, утре ќе отпатува во Русија, каде што ќе се сретне со претседателот Владимир Путин, јави денеска државната новинска агенција на Емиратите ВАМ.

Фото: ЕПА

Оваа вест доаѓа помалку од една недела откако производителите на нафта во групата ОПЕК +, која ги вклучува ОАЕ и Русија, се договорија за нагло намалување на производството и покрај притисокот од САД, пренесува Ројтерс.

Одлуката на групата ОПЕК +, која се состои од Организацијата на земјите-извознички на нафта (ОПЕК), предводена од Саудиска Арабија, и нејзините сојузници предводени од Русија, дополнително ги затегна односите меѓу Вашингтон и неговите традиционални сојузници во Персискиот Залив - Ријад и Абу Даби, според извори на британската агенција.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден жестоко се залага да спречи намалување на производството на нафтениот картел, надевајќи се дека ќе го замрзне растот на цените на бензинот во САД пред среднорочните избори во ноември, на кои Демократската партија на Бајден би можела да ја изгуби контролата врз Конгресот.

Во јули Бајден беше во Џеда на самитот на земјите од Заливот во обид да ги подобри односите со нив, но не успеа да постигне договор за зголемување на испумпувањето на нафта, додава Ројтерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе