Претседателот на Индонезија: Му пренесов на Путин порака од Зеленски

Индонезискиот претседател Џоко Видодо кажа дека пренел порака од украинскиот претседател Володимир Зеленски на рускиот лидер Владимир Путин.

EPA-EFE

Видодо во средата во Киев се сретна со Зеленски, а вчера стигна во Москва за да разговара со рускиот претседател.

„Му ја пренесов пораката на претседателот Зеленски на претседателот Путин“, кажа Видодо по разговорот со Путин во Москва.

Не кажа за каква порака станува збор, но додаде дека „изразил спремност да помогне за двајцата лидери да почнат да комуницираат“.

Индонезискиот претседател во моментов претседава со групата земји Г20 и кризната група на Обединетите нации формирана за да се намали заканата со глобален глад.

Видодо го покани Зеленски на самитот на Г20 кој ќе се одржи во ноември во Бали. Франс прес јави дека Зеленски му одговорил дека неговото присуство ќе зависи од тоа кој уште ќе биде таму. Русија е членка на Г20 и се очекува Путин да присуствува на самитот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе