Претседателот на Боцвана: Некои дипломати заразени со омикрон пристигнаа од Европа

Претседателот на Боцвана Мокгвееци Масиси во петокот рече дека некои од четворицата дипломати позитивни на варијантата омикрон на новиот коронавирус пристигнале од Европа и повика на укинување на одлуката за ограничување на патувањето од јужноафриканските земји воведени од страна на голем број земји.

Фото: ЕПА

Иако сè уште не е утврдено каде првпат се појавил омикронот, Јужноафриканската Република (ЈАР) објави дека открила нова варијанта на вирусот САРС-КоВ-2 на 25 ноември, а Боцвана го стори тоа еден ден подоцна, по што многу земји прибегнаа кон забрана за влез на патници од ЈАР и други јужноафрикански држави.

Јужна Африка се пожали дека е казнета за „научна извонредност“, истакнувајќи дека забраната за патување нема никаква научна основа.

„Ако ме прашувате мене, тоа е непотребно, да не речам неодговорно“, изјави Масиси за Си-ен-ен.

„Дипломати пристигнаа од голем број земји и поминаа низ неколку земји за да пристигнат во Боцвана“, додаде тој.

Некои од нив, рече тој, „пристигнаа од Европа“.

Масиси не сакаше да открие од кои земји дошле дипломатите или низ кои земји поминале бидејќи „вирусот никогаш не треба да се користи за геополитички цели“.

Досега во земјата се пријавени околу 20 случаи на зараза со новата варијанта.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе