Престрелка пред штабот на главната американска разузнавачка агенција (ВИДЕО)

Престрелка пред седиштето на Агенцијата за национална безбедност, тајната разузнавачка организација одговорна за глобалното електронско прислушување на САД во предградието на Вашингтон, потврди Белата куќа.

Ен-би-си њуз емитуваше снимки на кои се гледа како полицијата на терен го опколила еден човек во лисици пред објектот на НСА во Форт Мејд, Мериленд.

Локалната Еј-би-ес објави дека тројца се повредени, а осомничениот е уапсен.

Личи дека црниот СУВ се судрил во бетонската бариера која го опколува местото, а дупки од куршуми се видливи во предните прозорци на возилото.

НСА соопшти дека ситуацијата е под контрола.

„Претседателот е информиран за пукањето во Форт Мејд“, се вели во соопштението на Белата куќа. „Нашите мисли и молитви се со сите што се погодени“.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе