Престолонаследникот на Саудиска Арабија именуван за премиер

Престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман е именуван за премиер.

EPA-EFE

Поставен е на функцијата која традиционално ја врши кралот, според кралски декрет кој го објави официјалната новинска агенција СПА.

„Мохамед бин Салман ќе биде претседавач на Советот на министри“, се наведува во декретот на саудискиот крал Салман.

Во Саудиска Арабија кралот е шеф на државата и претседавач на Советот на министри, односно премиер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе